antevasin-nguyen-l4qImHQIg2Q-unsplash

تاریخچه کوکی شکلات چیپسی

 کوکی شکلات چیپسی (Chocolate chip cookie) محبوب ترین شیرینی آمریکاست و اولین بار در ایالت ماساچوستِ آمریکا، توسط یک استاد دانشگاه و متخصص تغذیه به نام  Ruth Graves Wakefield خلق شد. داستان به وجود اومدن این دستور از اونجائی شروع می شه که خانوم روث Ruth، در سال ۱۹۳۰ میلادی تصمیم به باز کردن مسافرخونه کوچکی با همکاری همسرش Ken می گیره، اون ها اسم این مسافرخونه رو تُل هاوس The Toll House Inn می ذارن. Ruth کلیه شیرینی ها و غذاهای تُل هاوس The Toll House Inn رو شخصا با استفاده از دستورهای خانوادگیشون  آماده می کرد و با غذای خونگی و دقت در ارائه سرویس خوب، مسافرخونشون در عرض یک سال محبوبیت خاصی پیدا کرد.

یکی از شیرینی هایی که روث Ruth برای مسافرخونه آماده می کرد، کوکی کره ای شکلاتی بود. او برای درست کردن این دستور، شکلات تخته ای مخصوص شیرینی پزی رو آب و در مواد بیسکویت مخلوط می کرد. یک روز حین کار متوجه شد که شکلات تخته ای نداره و به جاش شکلات نستله ای که آقای اندرو نستله به عنوان نمونه بهش داده بود رو خُرد کرد و در مواد ریخت. او فکر می کرد که تکه های شکلات در فر کاملا آب می شن و همون کوکی همیشگی بدست میاد، ولی شکلات بصورت تیکه ای در شیرینی باقی موند. Ruth  کوکی جدید رو سرو کرد و وقتی با استقبال مشتری ها روبرو شد،  شروع به پختن مداوم این کوکی ها کرد و با این اتفاق کوکی شکلات چیپسی Chocolate Chip Cookie در سال 1933 متولد شد.

البته بسیاری از مورخین تغذیه این داستان رو رد می کنن و می گن Ruth خیلی سطح کارش از این حد بالاتر بوده و این کوکی عمدا به این شکل طراحی شده و نه به صورت اتفاقی. سندشون هم مصاحبه Ruth با مجله ای در یکسالگیه کوکی شکلات چیپسیه. در این مجله Ruth به گزارشگرها می گه که خیلی وقت بوده که می خواسته تنوعی در شیرینی های مهمونخونه ایجاد کنه.

نحوه رسیدن به این دستور هر چی بود، مورد استقبال مشتری ها قرار گرفت و خرید شکلات نستله Nestlé برای تهیه این کوکی توسط روث Ruth بیشتر و بیشتر شد، که در نتیجه بعد از مدتی اندرو نستله و Ruth با هم قرار دادی بستن. بر اساس این قرارداد روث دستور کوکی شکلات چیپسی رو به شرکت نستله Nestlé داد و به اون ها تعلق گرفت و در مقابل حق استفاده از محصولات نستله رو تا آخر عمر به صورت مجانی پیدا کرد. این قرارداد در دهه چهل قرن بیستم میلادی بسته شد و بعد از مدتی شرکت نستله، شکلات چیپسی رو بصورت کارخونه ای برای این کوکی تولید کرد. روی بسته های شکلات چیپسی عکس مهمونخونه تول هاوس Toll House Inn و پشت بسته دستور کوکی روث به چشم می خورد. سال هاست که شرکت نستله علاوه بر شکلات چیپسی، خود کوکی رو هم در انواع طعم ها تولید و عرضه می کنه.

قبل از دهه ۳۰ و ۴۰ میلادی، آمریکا وضعیت اقتصادی بسیار خوبی داشت و حتی قشر متوسط هم آشپز و مستخدم داشتن. وقتی در دهه ۳۰ آمریکا با رکود اقتصادی Great Depression و دهه ۴۰ با جنگ جهانی دوم مواجه شد، وضعیت مالی مردم به شدت افت کرد و زن های خانه دار نیاز به دستوری داشتن که با مواد اولیه ارزون و بدون نیاز به مهارت شیرینی پزی بتونن برای عصرونه شیرینی بپزن. 

 با وجود کوپن های زمان جنگ و کمبود مواد غذایی، آسونی و ارزون بودن مواد اولیه این شیرینی یکی از دلایل محبوبیت بسیار زیاد اون شد. شرکت تبلیغاتی نستله از این فرصت استفاده کرد و برای  تبلیغ شکلات چیپسی نوشت که” پسر شما در جنگ منتظره و به این کوکی ها برای پیروزی در جنگ نیاز داره” . 

Ruth در دهه ۴۰ قرن بیستم میلادی، کتاب شیرینی پزی “Ruth Wakefield’s Recipes: Tried and True” رو نوشت و تجربیاتش رو در اختیار مردم گذاشت. همینطور کلکسیون کتاب آشپزی عظیمی جمع کرد، که بعد از بازنشستگی در مسافرخونه به کتابخونه دانشگاه همون شهر تقدیم کرد. در سال ۱۹۷۷ روث فوت کرد، ولی تول هاوس تا سال ها پس از مرگش پا برجا بود که متاسفانه در شب سال نو ۱۹۸۴ میلادی، از آتشی که در آشپزخونه به پا شده بود، سوخت و از بین رفت. 

 
خوبه بدونید این خانوم به عنوان یکی از زنان تاثیر گذار قرن بیستم اسمش ثبت شده و در تاریخ شیرینی پزی شیرینیش جزو شیرینی های مهمه.
https://spbaking.com/recipes/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87-%DA%A9%D9%88%DA%A9%DB%8C-

https://spbaking.com/recipes/%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DA%86%D9%87-%DA%A9%D9%88%DA%A9%DB%8C-%E2%80%8C%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA-%DA%86%DB%8C%D9%BE%D8%B3%DB%8C-t32

چهار گروه پرطرفدار صنعت غذا در سال ۲۰۲۱

با رسیدن به روزهای پایانی سال انتشار گزارش‌های سالانه، خصوصا گزارش‌هایی که مخاطب عمومی دارد و به نوعی رسانه‌پسند هستند رونق می‌گیرد. این گزارش‌ها شمارش جوجه‌های آخر پاییز هستند که با اهداف مختلفی منتشر می‌شوند، از اطلاع‌رسانی و تبلیغات هدفمند گرفته تا تحلیل‌های زردِ رسانه پرکن. گاهی خروجی گزارش‌های سالانه مستقیم یا غیرمستقیم به ارائه پیش‌بینی‌هایی در مورد روند بازار، چگونگی رفتار مشتریان و سایر موارد تاثیرگذار در سال بعد منجر می‌شود.
گزارش‌ها در مورد گذشته هستند و پیش‌بینی‌ها عمدتا به آینده می‌پردازند. تلاش برای تخمین بازارِ آینده شاخص‌های بسیار مهم و جذاب دارد که ترند ((Trend بازار محسوب می‌شوند. ترند به معنی پرطرفدار یا فراگیر است. ترند اگرچه اصطلاح رواج یافته رسانه‌های دیجیتال است، در ادبیات مدیریتِ بازار هم تقریبا همان مفهوم را تداعی می‌کند با این تفاوت که ترندهای بازار بر خلاف ترندهای رسانه که همه از نوع افزایشی و رو به بالا هستند، نوع منفی یا کاهشی هم دارند.
ترندهای معروف صنایع غذایی در سال ۲۰۲۱
بازاریابی صنایع غذایی را می‌توان مهمترین بخش بازاریابی کالاهای تندمصرف (FMCG) فرض کرد چرا که بخش قابل توجهی از سبد تندمصرف‌ها شامل غذاها یا محصولات مرتبط با صنعت غداست. نشریه آنلاین Foodindustryexecutive در مقاله‌ای  با همین عنوان پیش‌بینی کرده است، که در سال پیش روی میلادی گرایش عمده مردم به سمت چهار گروه از مواد غذایی بیشتر از گذشته خواهد بود و به نوعی این چهار گروه می‌توانند محصولات پررونق و ترندهای بازار سالِ پیش‌رو باشند.

گروه اول محصولات طبیعی  تولید شده بر پایه گیاهان
طبق این تحلیل، پیش‌بینی شده است که تا سال ۲۰۲۴ میلادی نزدیک به ۵۶ درصد از مصرف‌کنندگان مواد غذایی ارگانیک، خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های تولید شده بر پایه گیاهان و مواد طبیعی را در فهرست اصلی خرید خود قرار دهند. بر خلاف  قبل که غذاهای گیاهی و ارگانیک برای رژیم‌های خاص غذایی مصرف می‌شدند یا به دلیل تجلمی بودن توسط قشر اندکی از مردم مورد توجه قرار می‌گرفت، پیش‌بینی می‌شود که مواد غذایی سلامت محور نسبت به قبل بیشتر مورد توجه مردم باشد هرچند که هزینه بیشتری به سبد خرید آنها اضافه کند.
شاید یکی از دلایل مهم این تغییر رفتار در خرید را بتوان تاثیر پاندمی کوید۱۹ دانست. فراگیری کرونا باعث توجه بیشتر مردم به مواد غذایی طبیعی شد و تحقیقات نشان داد که بسیاری از مردم پرداخت هزینه بیشتر برای محصولاتی که از سلامت و بهداشت بالاتری برخوردار هستند را کاملا منطقی می‌دانند، حتی اگر ناچار به حذف کالاهای غیرضروری دیگری از سبد غذایی خود شوند.
گروه دوم: غذاها و نوشیدنی‌های کامل
اصطلاح غذای کامل ذهن را به سمت غذاهای تولید شده از غلات و مشتقات آنها می‌برد در حالی که در صنعت غذا طیف وسیعی از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها در گروه مواد با ارزش غذایی بالا یا به اصطلاح  غذای کامل قرار می‌گیرند. مثلا شیر یک نوشیدنی و غذای کامل است که خود به تنهایی قادر به تامین طیف زیادی از املاح ارزشمند برای بدن است. غذاهای کامل می‌توانند حاوی املاح ارزشمندی مانند مواد پروبیوتیک باشند. پروبیوتیک‌ها ترکیباتی پیچیده مانند ویتامینها و آنتی‌بیوتیکهای مختلف هستند که علاوه کمک به گوارش بهتر برای بدن نیز مفید هستند. این نوع غذا در سال پیش رو بیش از گذشته طرفدار خواهد داشت. طبق تحقیق یاد شده گفته شده است که ۶۰ درصد مردم در سال ۲۰۲۰ بیشتر از سال ۲۰۱۹ نگران سلامت مواد غذایی بوده‌اند و از نظر آنها مواد غذایی کامل از سلامت و ارزش بالاتری برخوردارند.
گروه سوم: غذا  با تأکید بر حفظ محیط زیست
تقریبا همه می‌دانند که غذا خوردن یعنی مصرف منابع طبیعی بعلاوه تولید زباله. هر دو سمت این جریان یعنی از بین رفتن بیشتر محیط زیستی که با سرعت بسیار پائینی نسبت به مصرف و تخریب ما در حال تجدید است. بیش از ۶۵درصد از مردمی که در تحقیق فوق رصد شده‌اند علاقه‌مندند که تا سال ۲۰۵۰ میلادی از مواد غذایی تجدیدپذیر که تناسب بیشتری با محیط زیست دارد استفاده کنند. این که چنین فرهنگی جای خود را در سبدهای کوچک خرید خانگی باز می‌کند نشان از دور اندیشی است که متاسفانه بخش قابل توجهی از کشورهای توسعه (حتی در سطح کلان) هنوز نسبت به آن غافل و بی‌برنامه‌اند. یک واقعیت تلخ آشنا.

گروه چهارم: غذاهایی که منبع و منشأ آن شفاف است
مردم دوست داردن بدانند چیزی که می‌خورند دقیقا چیست، کجا تولید شده، چه کسی با چه فناوری آن را تولید و بسته‌بندی کرده و چطور مواد اولیه آن تأمین شده است. وقتی گفته می‌شود یک کشتی بزرگ غلات آلوده در فلان بندر توقیف شده، بخش قابل توجهی از مردم به نگران می‌شوند، نگران انواع متفاوت مواد غذایی

که توسط شرکت‌های زیادی تولید می‌شود. نگرانی آنها درست و در راستای یک خواست درست است. آنها می‌خواهند بطور دقیق و شفاف بدانند واقعا چه چیزی می‌خورند.
سال ۲۰۲۱ سال برندها و شرکت‌هایی است که اطلاع‌رسانی آنها به‌دور از هیاهوی تبلغاتی با مزیت شفافیت همراه است. شفافیت یعنی ارائه اطلاعات درست، در زمان درست، باکیفیت و قالب درست و به مخاطب درست. اطلاعات شفاف در صنعت غذا یعنی غذا با طعم اعتماد و اطمینان. مزیتی پنهانی که هر برندی بتواند آن ار ارائه کند، متمایز بازار خود خواهد بود.
قطعا ترندهای سال آینده صنعت غذا به این چهار گروه محدود نخواهد بود. ممکن است گروه‌های دیگری هم بالا یا پایین یان فهرست قرار گیرند. موضوعاتی که مانند مواد غذایی ارگانیت چندان قابل پیش‌بینی نیستند. یکی از ویژگی‌های ترند شدن یک موضوع قابلیت انتشار سریع و تبدیل شدن به مُد اجتماعی است. اگر در صنعت مواد غذایی فعالیت می‌کند حداقل یک یا دو مورد از این چهار موضوع در مورد فعالیت شما مصداق خواهد داشت. اگرچه این تحقیق برخواست از رصد بازار اروپاست، رفتارهای مردم در این موارد در اکثر مناطق جهان با اندکی اختلاف شبیه به هم است.
این مطلب برداشت آزادی از منبع زیر است:
https://foodindustryexecutive.com/2020/12/4-mega-trends-that-will-define-the-food-industry-in-2021

برچسب‌ها: بدون برچسب

دیدگاه خود را بنویسید